Jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. W celu jej poprawy warto wyposażyć nieruchomość mieszkalną w klimatyzację. Zastanawiasz się ile kosztuje klimatyzacja do domu? A może interesuje Cię to, ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania w bloku? Na powyższe pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Nie będziemy operować konkretnymi cenami, ponieważ zazwyczaj usługa montażu klimatyzacji jest wyceniana indywidualnie w zależności od wybranych urządzeń oraz stopnia złożoności układu. Wskażemy jednak czynniki, które decydują o finalnym koszcie klimatyzacji dla danej nieruchomości i podpowiemy, na co zwrócić uwagę zamawiając usługę montażu klimatyzacji w mieszkaniu, domu oraz biurze.

Łódź: Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania?

Właściciele mieszkań i apartamentów ulokowanych w zabudowie wielorodzinnej często zastanawiają się, ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i czy jej montaż będzie opłacalny, zwłaszcza jeśli zależy nam na zarządzaniu temperaturą powietrza tylko w wybranym pomieszczeniu/pomieszczeniach.

Wybór klimatyzacji do mieszkania powinien być podyktowany przede wszystkim metrażem nieruchomości oraz jej układem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że każda przegroda w postaci ściany i drzwi wewnętrznych ogranicza zasięg działania klimatyzatora, co w przypadku dużych mieszkań z wieloma pokojami może prowadzić do konieczności instalacji więcej niż jednej jednostki wewnętrznej i wyboru klimatyzatora typu multi-split. Klimatyzacja multi-split jest droższa, ale daje znacznie większą swobodę zarządzania temperaturą powietrza w pomieszczeniach.

Zastanawiając się nad kosztami klimatyzacji do mieszkania w bloku musimy wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię – to ile kosztuje założenie klimatyzacji. Cena montażu może zależeć od kondygnacji budynku, dostępności do balkonu, miejsca montażu jednostki na elewacji. Obok kosztów związanych z opłaceniem zespołu monterskiego musimy się również liczyć z kosztami dodatkowymi. Może się bowiem zdarzyć, iż montaż klimatyzacji spowoduje uszkodzenie elewacji budynku, a my zostaniemy obciążeni kosztami jej naprawy.

Łódź: Ile kosztuje klimatyzacja w domu?

To, ile kosztuje klimatyzacja w domu jednorodzinnym zależy od wielu czynników – powierzchnia domu, rozkład pomieszczeń, oczekiwania względem zarządzania temperaturą w pomieszczeniach, dodatkowe funkcje klimatyzatora. Decydując się  na klimatyzację w domu jednorodzinnym z pewnością powinniśmy się liczyć z montażem klimatyzacji typu multi-split. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie zarządzać temperaturą w pomieszczeniach, jednocześnie ograniczając do minimum ingerencję układu klimatyzacji w estetykę budynku.

Przed wyborem urządzeń klimatyzacyjnych warto zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od klimatyzacji w domu. Czy ma tylko obniżać/podnosić temperaturę powietrza, czy spełniać dodatkowe funkcje:

  • regulować wilgotność powietrza,
  • usuwać zanieczyszczenia z powietrza.

Nowoczesne klimatyzatory znanych marek pozwalają w znacznym stopniu poprawić jakość powietrza w całym domu, ale są droższe od standardowych urządzeń.

Klimatyzacja: Ile to kosztuje w obiekcie użytkowym?

Właściciele mikro i małych firm wynajmujący pojedyncze pomieszczenia biurowe lub niewielkie lokale usługowe często zastanawiają się, ile kosztuje klimatyzacja do pokoju i czy opłacalnym będzie jej montaż. Alternatywą w tym przypadku może być oczywiście klimatyzator przenośny, ale urządzenia te charakteryzują się ograniczoną wydajnością i głośną pracą. Dlatego jeśli tylko właściciel/zarządca budynku, w którym wynajmujemy lokal nie będzie miał nic przeciwko instalacji klimatyzacji warto rozważyć zakup klimatyzatora ściennego z jednostką zewnętrzną.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, producenci urządzeń klimatyzujących oferują klimatyzatory charakteryzujące się zróżnicowaną wydajnością. To pozwala na dobór urządzenia adekwatnie do rzeczywistego zapotrzebowania, a w efekcie nierzadko wiąże się z niższymi kosztami inwestycji. Co ważne, klimatyzatory o niższej wydajności są również bardziej ekonomiczne w użytkowaniu, w efekcie czego nie musimy się martwić o znaczący wzrost rachunków za energię elektryczną.

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym: Ile kosztuje jej eksploatacja?

Zastanawiając się nad tym, ile kosztuje klimatyzacja domowa często nie bierzemy pod uwagę kosztów jej eksploatacji. To duży błąd. Wybierając tańsze urządzenia często nieświadomie sięgamy po rozwiązania o niższej kasie energetycznej, które w trakcie eksploatacji zużywają znacznie więcej prądu niż ich odpowiedniki z wyższej klasy energetycznej. Dlatego przed zakupem klimatyzatora zawsze warto sprawdzić dane dotyczące szacunkowego zużycia prądu i na tej podstawie podjąć decyzję.

Nieco inaczej na kwestię tego, ile kosztuje klimatyzacja w domu jednorodzinnym spoglądają właściciele nieruchomości korzystających z fotowoltaiki. Korzystanie z praktycznie darmowej (nie licząc oczywiście kosztów samej inwestycji) energii elektrycznej daje możliwość wyboru tańszych urządzeń bez ryzyka ponoszenia wysokich kosztów ich eksploatacji.