klimatyzacja w domuTemperatura i jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego wybierając klimatyzację do mieszkania warto zwrócić uwagę na szereg parametrów definiujących to, które urządzenie będzie najlepsze. Na naszej check liście powinny się znaleźć parametry, takie jak:

 • moc/wydajność urządzenia: to jaką moc powinna mieć klimatyzacja jest zależne od obsługiwanej przez urządzenie powierzchni,
 • sposób montażu urządzenia: klimatyzatory ścienne, klimatyzatory ścienno-przysufitowe, przypodłogowe, kasetonowe i kanałowe,
 • funkcjonalność urządzenia: chłodzenie/grzanie, regulacja wilgotności powietrza, redukcja zanieczyszczeń (dodatkowa filtracja powietrza),
 • klasa energetyczna klimatyzatora: im wyższa jest klasa energetyczna urządzenia, tym tańsza jest jego eksploatacja.

Jaka klimatyzacja do mieszkania sprawdzi się u nas najlepiej? Zadanie podobnego pytania na forum internetowym z pewnością będzie skutkowało bardzo zróżnicowanymi odpowiedziami. Wynika to z faktu, iż jako użytkownicy urządzeń klimatyzujących mamy rozbieżne oczekiwania względem klimatyzacji – jej wydajności, funkcjonalności, a także estetyki urządzenia. W poniższym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na pytanie o to, jaką kupić klimatyzację do mieszkania i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Jaka klimatyzacja do mieszkania 60m2?

Wybór klimatyzatora do mieszkania w bloku powinien się opierać na podobnych zasadach jak wybór urządzenia do domu jednorodzinnego. Oznacza to, że podstawowym parametrem, na jaki musimy zwrócić uwagę jest moc urządzenia i jej dobór adekwatnie do metrażu klimatyzowanego mieszkania lub pomieszczenia.

Podstawową odpowiedzią na pytanie o to, jaka klimatyzacja do bloku jest urządzenie klimatyzacyjne typu split. Klimatyzacja w wariancie split umożliwia schładzanie/ogrzewanie powietrza w jednym wybranym wcześniej pomieszczeniu. Klimatyzator tego typu składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są z sobą połączone. W przypadku mieszkania o powierzchni 60m2 klimatyzacja typu split bardzo dobrze sprawdzi się, jeśli będzie nam zależało na zarządzaniu temperaturą powietrza w jednym dużym pomieszczeniu (np. otwartej kuchni z salonem). Jeśli jednak chcemy, aby do każdego z pomieszczeń docierało chłodne powietrze warto rozważyć wybór klimatyzacji w wariancie multisplit. Klimatyzacja typu multisplit daje możliwość podłączenia do jednego urządzenia zewnętrznego kliku działających niezależnie od siebie jednostek wewnętrznych – niektórzy producenci urządzeń klimatyzacyjnych oferują urządzenia zewnętrzne, do których możemy podłączyć nawet kilkanaście jednostek wewnętrznych.

Klimatyzacja w wariancie multisplit to bardzo dogodny sposób zarządzania temperaturą powietrza w pomieszczeniach, dzięki któremu na zewnątrz budynku musimy zamontować wyłącznie jedną jednostkę zewnętrzną. To istotne, zwłaszcza że w przypadku bloku oraz mieszkań posadowionych w innych obiektach zabudowy wielorodzinnej montaż jednostki zewnętrznej wymaga uzyskania zgody uprawnionych organów.

Jaka klimatyzacja na 100m2?

Wydawać by się mogło, że odpowiedzią na pytanie o to, jaka klimatyzacja do mieszkania 50 m2 będzie urządzenie typu split, a w przypadku 100m2 urządzenie typu multisplit. W praktyce wybór urządzenia będzie podyktowany przede wszystkim układem pomieszczeń i ilością przegród. Na potrzeby open space o powierzchni 100m2 wybierzemy inne urządzenie klimatyzujące niż w przypadku mieszkania o takim samym metrażu. Wynika to oczywiście z faktu, iż w mieszkaniu przegrody w postaci ścian oddzielają od siebie pomieszczenia, tym samym uniemożliwiając swobodny przepływ powietrza i jego skuteczne chłodzenie/dogrzewanie. Dlatego też w przypadku dużych mieszkań i apartamentów tak często decydujemy się na urządzenia w wariancie multisplit. Dzięki nim możemy zarządzać temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach w sposób niezależny i cieszyć się pożądanym komfortem termicznym bez konieczności rezygnowania z prywatności (tj. otwierania drzwi do pokoi w celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji klimatyzowanego pomieszczenia).

Klimatyzacja domowa – Jaka firma?

Z własnego doświadczenia możemy polecić szereg firm, których urządzenia doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. To przede wszystkim rozwiązania marek: Rotenso, Mitsubishi, Fujitsu, Sinclair, Gree, LG, Samsung i MDV. Na przestrzeni wieloletniej działalności firmy montowaliśmy także urządzenia klimatyzacyjne innych producentów. Wybór firmy zależy od inwestora – Ty najlepiej wiesz jakim budżetem dysponujesz na ten cel i jakie są Twoje oczekiwania względem klimatyzacji w mieszaniu.

Przed zakupem urządzenia warto zwrócić uwagę na:

 • zakres regulacji temperatur,
 • możliwość korzystania z trybu grzewczego,
 • poziom hałasu,
 • automatykę,
 • filtry powietrza oraz zakres filtracji oferowanej przez konkretne urządzenie,
 • opcje sterowania,
 • możliwość nawilżania powietrza.

Wybór klimatyzacji do mieszkania, podobnie jak i do domu nie jest prosty. Wymaga poznania rynku i porównania ze sobą produktów różnych marek, co z kolei wymaga czasu i zaangażowania. Alternatywą może być współpraca z doświadczonym dostawcą klimatyzacji dla obiektów mieszkalnych. Firma odpowie na wszystkie nasze pytania i pomoże w doborze urządzeń, które najlepiej sprawdzą się w naszym mieszkaniu.