Jakość powietrza w domu ma znaczący wpływ na komfort naszego życia, w tym także na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Wentylacja w domu odpowiada za regulowanie zawartości pary wodnej w powietrzu, jednocześnie zapewniając odprowadzenie na zewnątrz budynku szkodliwych gazów i zanieczyszczeń, które gromadzą się w powietrzu podczas normalnego użytkowania pomieszczeń. Mając świadomość tego jak ważną rolę odgrywa wentylacja w domu chcemy, aby była jak najbardziej skuteczna.
Czym jest wentylacja grawitacyjna? Jak działa? Jak sprawdzić jej sprawność? Co zrobić, kiedy wentylacja grawitacyjna nie działa? Na powyższe pytania postaramy się odpowiedzieć w treści artykułu. Zapraszamy do lektury, a w razie zainteresowania przedstawionymi metodami na podniesienie sprawności wentylacji grawitacyjnej do kontaktu.
Co to jest wentylacja grawitacyjna?
Najmniej skuteczna, a zarazem najbardziej popularna wentylacja w domu to ta, która opiera się na mechanizmach grawitacyjnych, którym z resztą zawdzięcza swoją nazwę. Wentylacja grawitacyjna to tradycyjny system wentylacji mieszkań i domów jednorodzinnych, który odpowiada za naturalną wymianę zużytego powietrza w pomieszczeniach na nowe powietrze nawiewane z zewnątrz. Wymianie powietrza służą kominy wentylacyjne, a także wszelkie nieszczelności w elewacji budynku (np. nieszczelne okna), których w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym i użytkowym jest coraz mniej.
Budując szczelne domy energooszczędne doprowadzamy do sytuacji, w której wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie działać sprawnie i oferować wydajności na pożądanym poziomie. Stąd też tradycyjne systemy wentylacji grawitacyjnej są coraz częściej zastępowane wentylacją mechaniczną lub wspomagane elementami mechanicznymi. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z tzw. wentylacją hybrydową, w ramach której wentylacja grawitacyjna działa na przemian z mechaniczną lub też jest przez mechaniczną wspomagana.
Jak działa wentylacja grawitacyjna?
Co do zasady, wentylacja grawitacyjna działa w taki sposób, że powietrze wpływa do obiektu z zewnątrz poprzez nawiewniki, a usuwane jest na zewnątrz przy pomocy kanałów w kominach wentylacyjnych. Wentylacja grawitacyjna funkcjonuje dzięki konwekcji, a więc ruchowi powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Powietrze o wyższej temperaturze (pochodzące z wnętrza domu) ma mniejszą gęstość niż powietrze o niższej temperaturze (pochodzące z zewnątrz) dlatego unosi się u górze. Do prawidłowego działania wymiany powietrza opartej na prawach fizyki niezbędne jest zapewnienie odpowiednich otworów, którymi chłodniejsze powietrze z zewnątrz napływa do pomieszczenia. W celu usprawnienia cyrkulacji powietrza stawia się kominy z pionowymi kanałami wentylacyjnymi (stąd na licznych forach budowlanych możemy natknąć się na pytanie o to, jakie rury o jakim przekroju powinny być zastosowane w systemie wentylacji). W kanałach powstaje tzw. ciąg, przy czym należy pamiętać o tym, że ciąg nie wysysa zużytego powietrza z pomieszczeń. Jest ono wypierane przez chłodne i gęste powietrze napływające przez nawiewniki i nieszczelności.
Kiedy działa wentylacja grawitacyjna, a kiedy jej działanie jest ograniczone?Aby wymiana powietrza w ramach wentylacji grawitacyjnej przebiegała poprawnie niezbędne jest spełnienie kilku warunków:
- różnicy temperatur (temperatura w domu musi być wyższa niż na zewnątrz, dlatego wentylacja grawitacyjna gorzej działa w sezonie letnim, zwłaszcza jeśli dodatkowo korzystamy z urządzeń klimatyzujących),
- na zewnątrz powinien wiać przynajmniej lekki wiatr,
- okna i drzwi powinny być „rozszczelnione”, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz (działają one jako nawiewniki),
- niezbędny jest prawidłowy projekt konstrukcji kanałów wentylacyjnych na dachu, w przeciwnym razie może dojść do zjawiska określanego mianem „wstecznego wdmuchiwania powietrza”.
Wentylacja grawitacyjna – Jak poprawić i usprawnić?
To jak działa wentylacja grawitacyjna nie zawsze odpowiada temu, jak powinna działać. Dlatego właściciele nieruchomości często zastanawiają się, dlaczego wentylacja grawitacyjna nie działa i jak ją poprawić, usprawnić.
Jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych sposobów na poprawę działania wentylacji grawitacyjnej jest zastosowanie nawiewników. Nawiewniki umożliwiają regulowanie strumienia dostarczanego powietrza. Jednocześnie system można rozbudować o nawiewniki mechaniczne, które samoistnie dostosują proces nawiewwno – wywiewny w domu. Nawiewniki mechaniczne są dedykowane przede wszystkim do pomieszczeń takich, jak kuchnie i łazienki. Pozwalają jednak na zarządzanie intensywnością wentylacji w całym domu.
Innym sposobem na to, jak poprawić sprawność wentylacji grawitacyjnej są nasady kominowe. Nasady kominowe pozwalają na osiągnięcie podwyższonego podciśnienia w kanałach wentylacyjnych, a w efekcie poprawę ciągu kominowego. Trzeba jednak pamiętać, że nasady kominowe działają tylko wówczas, kiedy wieje wiatr. Oznacza to, że sprawność wentylacji grawitacyjnej jest w dalszym ciągu zależna od warunków atmosferycznych i nie zawsze będzie odpowiadała rzeczywistemu zapotrzebowaniu nieruchomości na świeże powietrze z zewnątrz.